Nowe technologie w polskich szkołach

Nowe technologie w szkołach, czyli programy edukacyjne

Świat idzie do przodu, a postęp obejmuje różne sfery życia. Szkoła także nie chce pozostawać w tyle, dlatego nauczyciele coraz częściej sięgają po nowe metody aktywizujące w edukacji. Nowe technologie w polskich szkołach, programy edukacyjne oraz plansze interaktywne, czyli środki dydaktyczne, wykorzystywane podczas nauczania niemal wszystkich przedmiotów, to znakomite urozmaicenie tradycyjnych lekcji.

Najpopularniejszym sprzętem wykorzystywanym m. in. do wyświetlania plansz interaktywnych, jest obecnie tablica interaktywna. Praca z urządzeniem pozwala nauczycielowi np. wyróżniać najistotniejsze informacje za pomocą podkreślenia, podświetlenia, kolorowania, powiększenia. Posłużą mu do tego pisak, ołówek albo… palec. Zwykła tablica szkolna takich możliwości nie daje. Tablica multimedialna wyposażona jest w oprogramowanie, które daje sposobność zapisania danych w pamięci komputera. Jeśli szkoła ma szerokopasmowy dostęp do Internetu, tablica interaktywna pozwoli na prezentację zdjęć, animacji i filmów związanych z tematem lekcji. Wszystkie materiały można swobodnie edytować – podpisywać, oznaczać, wycinać elementy, przysłaniać oraz wysyłać za pomocą poczty elektronicznej.

Innym sposobem wyświetlania plansz interaktywnych, równie popularnym w szkołach, jest rzutnik multimedialny. Podstawowy zestaw urządzeń wykorzystywanych w nowoczesnej edukacji to tablica interaktywna, komputer oraz projektor, który rzuca na tablicę obraz z komputera. Przydatnym urządzeniem jest także wizualizer, czyli kamera dokumentowa, która pozwala na przeniesienie na tablicę powiększonego fragmentu mapy, rysunku technicznego lub obrazu obiektu oglądanego pod mikroskopem.

Nowoczesne metody nauczania stają się coraz bardziej popularne. Dyrektorzy placówek oświatowych chętniej wdrażają dziś innowacje: decydują się na budowę infrastruktury internetowej, szkolenia nauczycieli z wykorzystywania technik informatycznych, inwestują w programy edukacyjne i plansze interaktywne. Tablice szkolne coraz częściej zastępowane są przez tablice multimedialne, dzięki czemu uczniowie w większym stopniu angażują się w pracę na zajęciach.

Nauka przy użyciu plansz interaktywnych pobudza wyobraźnię, uczy kreatywnego myślenia, bawi i sprawia, że dziecko przyswaja wiedzę od niechcenia. Korzystanie z nowoczesnych metod nauczania jest również realizacją postulatów MEN w zakresie tworzenia nowoczesnej szkoły. Wśród nauczycieli rośnie zainteresowanie coraz bogatszą ofertą elektronicznych publikacji wydawców.

Nowe technologie w polskich szkołach to duże ułatwienie tak dla nauczyciela, jak i dla ucznia. Przewaga nowych technologii nad tradycyjnymi metodami nauczania polega na tym, że uczeń czerpie przyjemność z pozyskiwania wiedzy, do której ma szybki i łatwy dostęp. Poziom motywacji się zwiększa, podobnie jak zakres zainteresowań. Umiejętne wykorzystanie możliwości, jakie niosą ze sobą tablica multimedialna, projektor multimedialny i wizualizer, a także opracowane specjalnie do pracy z takim sprzętem publikacje elektroniczne i multimedialne, to klucz do skutecznego przekazywania wiedzy, a także jej zdobywania. To prawdziwie nowoczesna edukacja.